Buddhistická ekonomie

Tato rubrika obsahuje odkazy na internetové stránky a články, které se věnují buddhistické ekonomii.
Buddhistická ekonomie se vyvíjí přes dva a půl tisíce roků a byla sepisována ve světle hlubokých vhledů.

Možná i proto se nedopustila příliš zjednodušujícího omylu neoliberální ekonomie abstrahovat při ekonomických úvahách od morálky a dalších "měkkých" aspektů života. Ona totiž morálka vede naše kroky stejně silně jako cenotvorba, nebo příjem.

Unikátní na buddhistické ekonomii je i to, že chápe rozdíl mezi spotřebou a (osobním a obecným) prospěchem. Ekonomie středního proudu říká, že spotřeba na trhu maximalizuje užitek a zprostředkovaně, že čím více utratím, tím větší užitek mám. Zhmotněním tohoto přesvědčení je tlukoucí srdce kapitalistických ekonomik, hrubý domácí produkt. A ten, ač si to možná nepřejeme, roste, trávíme-li večer pitím alkoholu nad hracím automatem více než, když hlídáte svoji malou neteř.

Buddhistická ekonomie vidí věci jinak. Ovšem nijak radikálně jinak a tím zajímavější je se o ní něco dozvědět.

Patrik.
Zde naleznete příspěvky z mezinárodní konference pořádané organizací Buddhist Economics Research Platorm. Doporučuji prozkoumat. Pro mě byl obzvláště přínosný přispěvek Colina Ash-e Happiness and Economics: A Buddhist Perspective. V úvodu článek uvádí zajímavé statistiky o tom, jak lidé v různých zemích a v různých obdobích 20. století hodnotili svoji spokojenost a jak se jejich spokojenost vyvíjí s růstem blahobytu. Stručně řečeno, bohatí se cítí o trošku líp, ovšem jejich spokojenost neroste, i když jsou bohatší a bohatší. To znamená, že lidem nejde o konkrétně tolik a tolik peněz, ale o to, aby měli více, než sousedi Karel a Lída. A to je dost smutný. Na druhou stranu ale statistika je vždy jen statistika a kdo ví, jak se dá na dotazníkové šetření v tomto ohledu spolehnout. Ono to ke zkoumání osobního štěstí chce spíše ticho, zavřené dveře a pohroužení... Především se ale článek věnuje vztahu osobního štěstí z buddhistického a "západního" pohledu vůči bohatství jedince. Hlavní závěr říká, že z buddhistického pohledu není na bohatství nic špatného, ovšem ani nic extra dobrého. Bohatství samo o sobe ke štěstí nevede. Důležité je, jak se bohatství získává, udržuje a používá. Buddha říká, že všechny tři kroky by měly být v zájmu vlastního i obecného prospěchu prováděny ”dovedně" (skillfully). Co znamená dovedně řekne text:). Příspěvky z dalších dvou proběhnuvších konferencí jsem na webu nenašel. Dejte vědět, jestli je někde vyšťáráte.
Pokus
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma

Líbí se vám tyto stránky?

Ano (1 | 50%)
Ne (0 | 0%)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one